Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır? 2024

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır? 2024

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır sorusuna yanıt vermeden önce faaliyet gösterilen işin niteliği, işin nereye yapıldığı ve firmanın hangi yetki belgelerine sahip olduğuna bakmak ve buna uygun olan ÜDY Belgesi almaya karar vermek en doğrusu olacaktır.

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır?

ÜDY Belgelerine kısaca bakacak olursak dört tür ÜDY Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

 • ÜDY 1 Belgesi; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı,
 • ÜDY 2 Belgesi; Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı,
 • ÜDY 3 Belgesi; Uluslararası Eşya, Kargo ve Yük Taşımacılığı,
 • ÜDY 4 Belgesi; Yurtiçi Eşya, Kargo ve Yük Taşımacılığı,

olarak kısaca bahsedebiliriz.

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır
Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır

Hangi ÜDY Belgesi alınmalıdır; Firmanın faaliyet gösterdiği işin niteliği firmanın ne taşıdığı ile ilgilidir. Firma Yolcu taşımacılığı yapıyorsa ÜDY 1 Belgesi veya ÜDY 2 Belgesine ihtiyaç duyacaktır. İşin nereye yapıldığı ise firma faaliyetinin uluslararası veya yurtiçi çerçevesinde hangi bölgeye taşıma yaptığına göre değişecektir. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapıyor ise ÜDY 1 Belgesi gereklidir. Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapıyor ise ÜDY 2 Belgesi gereklidir. Aynı husus bu nokta da geçerlidir firma Uluslararası eşya, kargo ve yük taşımacılığı yapıyor ise ÜDY 3 Belgesi gereklidir. Yurtiçi eşya, kargo ve yük taşımacılığı yapıyor ise ÜDY 4 Belgesi gereklidir.

ÜDY Belgeleri kapsamlarına bakarak hangi ÜDY Belgesi alınmalıdır;

 • ÜDY 1 Belgesi, ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi ve ODY 2 Belgesini kapsamaktadır. Kısaca ÜDY 1 Belgesi sahibi ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi ve ODY 2 Belgesine sahip olmuş olur.
 • ÜDY 3 Belgesi, ÜDY 4 Belgesi, ODY 3 Belgesi ve ODY 4 Belgesini kapsamaktadır. Kısaca ÜDY 3 Belgesi sahibi ÜDY 4 Belgesi, ODY 3 Belgesi ve ODY 4 Belgesine sahip olmuş olur.

Unutulmamalıdır ki yapılan işe göre ve sahip olunan yetki belgesine uygun ÜDY Belgesi sahibi olunmaz ise cezai yaptırım ile karşılaşılabilir ve firmanın yürüttüğü taşımacılık faaliyetleri durma noktasına gelebilir.

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır
Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır

Hangi Yetki Belgesi için Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır?

Firmalar, sahip oldukları yetki belgelerine uygun olarak istihdam etmek zorunda oldukları ilgili ÜDY Belgesine sahip yönetici, müdür, şef ve amir gibi yetkili olan Üst Düzey Yönetici çalıştırmak zorundadır. Aksi takdirde uygun Üst Belgesine sahip olmayan firmalar, 4925 sayılı “Karayolu Taşıma Kanunu” çerçevesinde idari para cezası veya taşıma faaliyetinin yavaşlatılması ya da durdurulması yaptırımına maruz kalacaktır.

ÜDY 1 Belgesi için;

 • B1 Yetki Belgesi 

sahibi firmaların araç sayısı ve yolcu taşımacılığı yapılacak koltuk sayısına göre en az 1 (bir) adet ÜDY 1 Belgesine sahip olmaları zorunluluğu vardır.

 ÜDY 2 Belgesi için;

 • D1 Yetki Belgesi,
 • T1 Yetki Belgesi,

sahibi firmaların araç sayısı ve yolcu taşımacılığı yapılacak koltuk sayısına göre en az 1 (bir) adet ÜDY 2 Belgesine sahip olmaları zorunluluğu vardır.

ÜDY 3 Belgesi için;

 • C2 Yetki Belgesi,
 • L2 Yetki Belgesi,
 • M3 Yetki Belgesi,
 • R2 Yetki belgesi,
 • TİO Yetki belgesi,

sahibi; eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapan firmaların bünyesinde en az 1 (bir) adet ÜDY 3 Belgesine sahip personeli olmak zorundadır.

ÜDY 4 Belgesi için;

 • L1 Yetki Belgesi,
 • M2 Yetki Belgesi,
 • N2 Yetki Belgesi,
 • P2 Yetki Belgesi,
 • R1 Yetki belgesi,

sahibi; eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapan firmaların bünyesinde en az 1 (bir) adet ÜDY 4 Belgesine sahip personeli olmak zorundadır.

Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır
Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır

ÜDY Belgesi için Gereken Şartlar;

Hangi ÜDY Belgesi alınmalıdır konusunda karar verildikten sonra ÜDY Belgesi için gereken şartların ilki silah, uyuşturucu, gümrük ve insan kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydı bulunmamasıdır. Bu şartı taşıyan ve en az lise mezuniyet koşuluna sahip olan herkes ÜDY Belgesi alabilir.

Bu yazımızda Hangi ÜDY Belgesi alınmalıdır sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. ÜDY Belgesi hakkındaki diğer merak edilen bilgiler için ÜDY Kurs Merkezi internet sitemizi mutlaka ziyaret edebilir ve gerekli kazanımları elde edebilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
Hangi ÜDY Belgesi Alınmalıdır, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi alma sürecinin uzun sürdüğü düşünülmektedir. Ancak sanılanın aksine ÜDY Belgesi 1 Ayda alınabilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı ÜDY Belgesi vermeye yetkili kurumların verdiği bir Mesleki Yeterlilik Belgesi türüdür. Her yıl güncellenen ÜDY Belgesi Fiyatları ile ilgili de 2024 ÜDY Belgesi Fiyatları yazımızı inceleyerek geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

ÜDY Belgesi haricinde Eğitim Kurumlarımız ODY Belgesi vermeye de yetkili ve Türkiye’de en çok tercih edilen eğitim kurumlarından bir tanesidir. ÜDY Kurs Merkezi sitemizden edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak ODY Belgesi hakkında edinmek istediğiniz bilgiler ve talepleriniz için ODY Kurs Merkezi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Artan belge fiyatlarından etkilenmemek ve sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 4242 numaralı telefonumuzdan yetkili personellerimiz ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (3 Reviews)

Yorum yapın