Kimler ÜDY Belgesi Alabilir? 2024

Kimler ÜDY Belgesi Alabilir?

Kimler ÜDY Belgesi alabilir, bu yazımızda merak edilen bu sorunun detaylarını irdeleyip kimler ÜDY Belgesi alabilir sorusuna destekleyici nitelikte olan diğer hususlara değineceğiz.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen Üst Düzey Yöneticiler meslek grubuna uygun bir ÜDY Belgesi alması gerekmektedir.

Kimler ÜDY Belgesi Alabilir
Kimler ÜDY Belgesi Alabilir

ÜDY Belgesi Çeşitleri ve ÜDY Belgesi Tanımları Nelerdir?

ÜDY Belgeleri yapılan işe göre farklılık gösterdiği için ÜDY Belgesi türlerine ve içeriklerine bakarak kimler ÜDY Belgesi alabilir konusunda sizler için fikir sunalım.

ÜDY Belgesi türleri şu şekildedir:

  • ÜDY 1 Belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmaların müdür, yönetici veya şef gibi personel ya da Uluslararası yolcu taşımacılığı sektöründe çalışmak isteyen kişiler, turizm kariyeri düşünen kişiler alabilir.
  • ÜDY 2 Belgesi: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan firmaların müdür, yönetici veya şef gibi personel ya da Yurtiçi yolcu taşımacılığı sektöründe çalışmak isteyen kişiler, turizm kariyeri düşünen kişiler alabilir.
  • ÜDY 3 Belgesi: Uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların müdür, yönetici veya şef gibi personel ya da Uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı sektöründe çalışmak isteyen kişiler, lojistik kariyeri düşünen kişiler alabilir.
  • ÜDY 4 Belgesi: Yurtiçi yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların müdür, yönetici veya şef gibi personel ya da Yurtiçi yük, eşya ve kargo taşımacılığı sektöründe çalışmak isteyen kişiler, lojistik kariyeri düşünen kişiler alabilir.

Kimler ÜDY Belgesi Alabilir ve ÜDY Belgesi Almak için Şartlar Nelerdir?

ÜDY Belgesini en az lise mezunu herkes alabilir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamına göre uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları gerekmektedir. Aksi durumda buna bağlı sicil kaydı olan kişiler ÜDY Belgesi alamazlar. 

Kimler ÜDY Belgesi Alabilir
Kimler ÜDY Belgesi Alabilir

ÜDY Belgesi Almak için Şartlar;

ÜDY Belgesi alabilmek için en temel şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Bu şart, ÜDY Belgesi başvurusu yapacak olan kişilerin eğitim seviyesini belirleyen önemli bir kriterdir.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu çerçevesinde, ÜDY Belgesi başvurusu yapacak olan kişilerin uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları gerekmektedir. Bu şart, başvuranların sicil durumunu değerlendiren önemli bir kriterdir.

Kimler ÜDY Belgesi alabilir sorusunun en basit cevabı yukarıda belirtilen iki maddeden ibarettir. Bu maddelerdeki şartları yerine getiren ve ÜDY Belgesi almak isteyen herkes ÜDY Belgesi alabilir. 

ÜDY Belgesi Nasıl Alınabilir?

ÜDY Belgesi almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Başvuru Yapılmalıdır:

  • Firmalar, ÜDY Belgesi başvurusunu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye yetkili kurumlara yapmalıdır. Başvurular genellikle belirli dönemlerde alınır, bu nedenle başvuru takvimine dikkat edilmelidir.

Belge İçin Gerekli Evraklar:

  • Başvuru sırasında istenecek belgeler arasında nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, biometrik fotoğraf, diploma veya mezuniyet belgesi, e-devlet üzerinden alınan öğrenim durum belgesi ve sabıka kaydı bulunmaktadır.

Eğitim Süreci:

  • ÜDY Belgesi Kayıt aşamasından sonra adayların takip etmeleri gereken ÜDY Belgesi sınav konularına ait eğitim süreci olacaktır. Bu eğitimin tamamlanmasından sonra bir sonraki adıma geçilebilir.

ÜDY Belgesi Sınavına Katılım:

  • Başvuran kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınav tarihlerinde ÜDY Sınavına girmelidir. Başarı sağlanması halinde ÜDY Belgesi almaya hak kazanılır.

Belge Ücreti Ödenmelidir:

  • Belge ücreti, ÜDY Belgesi türüne göre farklılık gösterir. ÜDY Belgesi için belirlenen ücreti ödemek gerekmektedir.

Harç Ücreti Ödenmelidir:

  • ÜDY Sınavından başarılı olan aday ÜDY Belgesinin onaylanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafına ÜDY Belgesi Harç ücretini yatırmak zorundadır.

Unutulmamalıdır ki her bir belgenin başvuru süreci ve gereklilikleri farklı olabilir. Başvuru öncesinde güncel yönetmelikleri kontrol etmek önemlidir.

Bu makalemizde de kimler ÜDY Belgesi alabilir sorusunu cevaplayıp diğer hususlar konusunda da bilgiler vermeye çalıştık. Bunun gibi ÜDY Belgeleri hakkında bilgilere ulaşmak için ÜDY Kurs Merkezi internet sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

Kimler ÜDY Belgesi Alabilir sorusuna cevap verdiğimize göre ÜDY Belgenizi nereden alabilirsiniz bu konuda yardımcı olalım. Genellikle ÜDY Belgesi ihtiyacı olan kişiler veya firmalar ÜDY Belgesi almak için sürecin çok uzun olduğunu ve bu sürece zaman ayırmanın onlar için büyük kayıp olduğunu söyler. Ancak tüm bu düşüncelerin aksine ÜDY Belgesi almak için uzun süre gerekmez. Gerekli belgeler ile yetkili ÜDY Belgesi Kursuna başvurarak yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. Her sınav döneminde yenilenen ders materyallerimiz ve profesyonel eğitmenlerimiz sayesinde sizler de 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
Kimler ÜDY Belgesi Alabilir, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumumuz ÜDY Belgesinin yanı sıra ODY Belgesi vermeye yetkilidir. Kurumlarımız Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlıdır. Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumları arasında yer alan kurumlarımız ile 1 ayda ÜDY Belgesi ve 1 ayda ODY Belgesi alabilirsiniz.

ÜDY Kurs Merkezi sitemize yöneltilen soruları cevaplıyor ve sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. ODY Belgesi hakkındaki sorularınızı sorabileceğiniz ve ODY Belgesi hakkında bilgi edinebileceğiniz ODY Kurs Merkezi internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 42 42 numaralı telefonumuzdan danışmanlarımız ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (2 Reviews)

Yorum yapın