ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir? 2024

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

ÜDY Belgesi Çeşitleri nelerdir değinmeden önce ÜDY Belgesi hakkında bilgi verelim. ÜDY Belgesi, Üst Düzey Yöneticisi Belgesi‘nin kısaltmasıdır ve karayolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmalara verilen özel bir yetki belgesidir. Bu belge, Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerin taşımacılık faaliyetlerini etkin bir şekilde yöneten ve idare eden profesyoneller için zorunlu tutulmuştur. 

Müdür, idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör gibi çeşitli unvanlara sahip kişilerin bu belgeyi alması gerekmektedir. ÜDY Belgesi, taşımacılık sektöründeki yöneticilerin faaliyetlerini düzenleyen ve standartlara uygunluğunu sağlayan bir belge olarak öne çıkmaktadır.

ÜDY Belgesi Çeşitleri

ÜDY Belgesi çeşitleri; çeşitli taşımacılık faaliyetlerine yönelik farklı türleri içeren bir belgedir. ÜDY Belgesi çeşitleri temel olarak şunlardır:

  • ÜDY 1 Belgesi: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı faaliyetini yürüten firmalar için geçerlidir.
  • ÜDY 2 Belgesi: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı faaliyetini yürüten firmalar için geçerlidir.
  • ÜDY 3 Belgesi: Uluslararası Eşya, Yük veya Kargo Taşımacılığı faaliyetini yürüten firmalar için geçerlidir.
  • ÜDY 4 Belgesi: Yurtiçi Eşya, Yük veya Kargo Taşımacılığı faaliyetini yürüten firmalar için geçerlidir.

Her belge türü, taşıma faaliyetinin niteliğine göre farklı yetki ve gerekliliklere sahiptir. Belge almak isteyen kişi veya firmalar, faaliyet alanlarına uygun olan ÜDY Belgesi türüne başvuruda bulunmalı ve gerekli şartları yerine getirmelidirler.

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir
ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir

ÜDY Belgesi Çeşitleri dışında ÜDY Belgesi Kapsamları Nelerdir?

ÜDY 1 Belgesi: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

ÜDY 1 Belgesi, Uluslararası Yolcu Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren ve yetki belgelerine uygun olarak istihdam yükümlülüğü bulunan Üst Düzey Yöneticilik Belgesini temsil eder. Bu belgeye başvurabilmek için en temel şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Firma içindeki yetkili müdürler, yöneticiler veya şefler özellikle ÜDY 1 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY Belgeleri ve kapsamları açısından, ÜDY 1 Belgesi; ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi ve ODY 2 Belgesini içermektedir. Yani, ÜDY 1 Belgesi sahibi aynı zamanda ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi ve ODY 2 Belgesine de sahip olmuş olur.

ÜDY 2 Belgesi: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

ÜDY 2 Belgesi, Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren ve yetki belgelerine uygun olarak istihdam yükümlülüğü bulunan Üst Düzey Yöneticilik Belgesini simgeler. Bu belgeye başvurabilmek için en temel şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Firma içindeki yetkili müdürler, yöneticiler veya şefler özellikle ÜDY 2 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY 2 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY Belgeleri ve kapsamları açısından, ÜDY 2 Belgesi; ODY 2 Belgesini içermektedir. Yani, ÜDY 2 Belgesi sahibi aynı zamanda ODY 2 Belgesine de sahip olmuş olur.

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir
ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir

ÜDY 3 Belgesi: Uluslararası Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı

ÜDY 3 Belgesi, Uluslararası Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren ve yetki belgelerine uygun olarak istihdam yükümlülüğü bulunan Üst Düzey Yöneticilik Belgesini ifade eder. Bu belgeye başvurabilmek için en temel şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Firma içindeki yetkili müdürler, yöneticiler veya şefler özellikle ODY 3 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY Belgeleri ve kapsamları açısından, ÜDY 3 Belgesi; ÜDY 4 Belgesi, ODY 3 Belgesi ve ODY 4 Belgesini içermektedir. Yani, ÜDY 3 Belgesi sahibi aynı zamanda ÜDY 4 Belgesi, ODY 3 Belgesi ve ODY 4 Belgesine de sahip olmuş olur.

ÜDY 4 Belgesi: Yurtiçi Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı

ÜDY 4 Belgesi, Yurtiçi Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren ve yetki belgelerine uygun olarak istihdam yükümlülüğü bulunan Üst Düzey Yöneticilik Belgesini simgeler. Bu belgeye başvurabilmek için en temel şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Firma içindeki yetkili müdürler, yöneticiler veya şefler özellikle ÜDY 4 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY Belgeleri ve kapsamları açısından, ÜDY 4 Belgesi; ODY 4 Belgesini içermektedir. Yani, ÜDY 4 Belgesi sahibi aynı zamanda ODY 4 Belgesine de sahip olmuş olur.

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir
ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir

ÜDY Belgesi çeşitleri ve ÜDY Belgesi kapsamlarını da anlattığımıza göre ÜDY Belgesi için gereken şartlara değinelim.

ÜDY Belgesi Gereken Şartlar Nelerdir?

ÜDY Belgesi için gereken şartlar oldukça önemlidir. Başvuran firmaların yönetici, müdür, şef veya yetkili personeli, ya da bireysel başvurularda kişinin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti gibi suçlardan kaynaklanan sicil kaydının bulunmaması şarttır.

Başvuruda bulunan firmalar veya bireylerin, ÜDY Belgesi almak istedikleri kurumun ÜDY Belgesi vermeye yetkili olduğundan emin olmaları önemlidir. Aksi takdirde, ÜDY Belgesi geçerli olmayacak ve firmanın taşımacılık faaliyetleri ciddi şekilde etkilenecek, hatta idari para cezası ile karşılaşabilecektir. Dolayısıyla, ÜDY Belgesi başvurusu yapmadan önce bu şartların eksiksiz ve doğru bir şekilde karşılandığından emin olunması büyük bir önem taşımaktadır.

ÜDY Belgesi Ders Süreleri ve ÜY Belgesi Fiyatları

ÜDY Belgesi çeşitleri bakımından farklı ders sürelerine ve farklı fiyatlara sahiptir. ÜDY Belgeleri, firmanın faaliyet gösterdiği sektör ve bölgeye bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu belgeler, ulusal ve uluslararası taşımacılıkta kullanılmak üzere dört farklı kategoriye ayrılır: ÜDY 1, ÜDY 2, ÜDY 3, ve ÜDY 4. Her bir belgenin fiyatı, eğitim süresi ve içeriği belirlenirken yapılan iş ve hizmet alanına göre değişiklik gösterir.

ÜDY Belgeleri almak isteyenlerin karşılaştığı ilk sorulardan biri belgenin fiyatıdır. Fiyatlar, belgenin kapsamına, verilen eğitim türüne, kullanılan materyallere ve eğitim süresine göre değişiklik gösterir. Örneğin, ÜDY 1 Belgesi için gereken eğitim süresi 95 saattir, ÜDY 2 Belgesi için ise 84 saattir. ÜDY 3 Belgesi 104 saat süren bir eğitimi kapsarken, ÜDY 4 Belgesi 85 saatlik bir eğitimi içerir.

2024 yılına ait ÜDY Belgesi fiyatları şu şekildedir:

  • ÜDY 1 Belgesi Fiyatı: 13.490,00 TL
  • ÜDY 2 Belgesi Fiyatı: 11.928,00 TL
  • ÜDY 3 Belgesi Fiyatı: 14.768,00 TL
  • ÜDY 4 Belgesi Fiyatı: 12.070,00 TL

Bu fiyatlar, belirli bir belge kategorisinin alımı için geçerlidir ve firmaların taşımacılık faaliyetlerini yürütmeleri için gerekli olan belgeleri edinmelerine olanak tanır.

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir sorusuna cevap verdiğimize göre ÜDY Belgenizi nereden alabilirsiniz bu konuda yardımcı olalım. Genellikle ÜDY Belgesi ihtiyacı olan kişiler veya firmalar ÜDY Belgesi almak için sürecin çok uzun olduğunu ve bu sürece zaman ayırmanın onlar için büyük kayıp olduğunu söyler. Ancak tüm bu düşüncelerin aksine ÜDY Belgesi almak için uzun süre gerekmez. Gerekli belgeler ile yetkili ÜDY Belgesi Kursuna başvurarak yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. Her sınav döneminde yenilenen ders materyallerimiz ve profesyonel eğitmenlerimiz sayesinde sizler de 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
ÜDY Belgesi Çeşitleri Nelerdir, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumumuz ÜDY Belgesinin yanı sıra ODY Belgesi vermeye yetkilidir. Kurumlarımız Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlıdır. Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumları arasında yer alan kurumlarımız ile 1 ayda ÜDY Belgesi ve 1 ayda ODY Belgesi alabilirsiniz.

ÜDY Kurs Merkezi sitemize yöneltilen soruları cevaplıyor ve sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. ODY Belgesi hakkındaki sorularınızı sorabileceğiniz ve ODY Belgesi hakkında bilgi edinebileceğiniz ODY Kurs Merkezi internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 42 42 numaralı telefonumuzdan danışmanlarımız ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın