ÜDY4 Belgesi Kapsamı Nedir?

ÜDY4 Belgesi Kapsamı Nedir?

ÜDY4 Belgesi kapsamı nedir sorusunu yanıtlamadan önce ÜDY kelimesinin anlamı ve ÜDY Belgeleri nelerdir kısaca açıklayalım. ÜDY Belgesine Üst Düzey Yönetici kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. ÜDY Belgeleri firmaların Üst Düzey Yöneticilerinin Uluslararası ya da yurtiçi yük, eşya ve kargo veya yolcu taşımacılığı faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan belgelerdir.

ÜDY4 Belgesi kapsamı nedir sorusunu cevaplamadan önce ÜDY Belgesi çeşitlerini ve kısaca tanımlarına değinelim. 

  • ÜDY1 Belgesi; Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmaların en az lise mezuniyeti bulunan; müdür, yönetici, şef veya yetkili personelinin alması gereken belgedir.
  • ÜDY2 Belgesi; Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan firmaların en az lise mezuniyeti bulunan; müdür, yönetici, şef veya yetkili personelinin alması gereken belgedir.
  • ÜDY3 Belgesi; Uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların en az lise mezuniyeti bulunan; müdür, yönetici, şef veya yetkili personelinin alması gereken belgedir.
  • ÜDY4 Belgesi; Yurtiçi yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların en az lise mezuniyeti bulunan; müdür, yönetici, şef veya yetkili personelinin alması gereken belgedir.
ÜDY4 Belgesi Kapsamı
ÜDY4 Belgesi Kapsamı

ÜDY Kapsamları

ÜDY Kapsamları; firma faaliyetlerinin özelliklerine ve yapılan işin hangi bölgeye yapıldığına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Yurtiçi veya yurtdışında hizmet sunan şirketlerin, hizmet gösterdikleri bölgeye göre yaptıkları iş ilgili ÜDY Belgelerine sahip olmalarına özen göstermeleri önemlidir. Firmaların yanlış ÜDY Belgesi bulundurması durumunda faaliyetlerini yavaşlatma, durdurma ve idari para cezası yaptırımına maruz kalmaları kaçınılmaz olacaktır.

ÜDY4 Belgesi;

ÜDY4 Belgesi, Yurtiçi Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren ve ilgili yetki belgelerine uygun olarak istihdam yükümlülüğü bulunan Üst Düzey Yöneticilik Belgesini ifade eder. ÜDY4 Belgesine başvurabilmek için en önemli şartlardan biri en az lise mezunu olmaktır. Firma içindeki müdür, yönetici, şef veya yetkili personeli özellikle ÜDY4 belgesi için başvuruda bulunmaktadır. ÜDY4 Belgesi; ODY4 Belgesini kapsamaktadır.

ÜDY4 Belgesi Kapsamı
ÜDY4 Belgesi Kapsamı

Genel olarak, ÜDY kapsamları; yapılan işin türü, işin yapıldığı konum ve çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Şirketlerin, iş gereksinimlerine uygun olarak ÜDY Belgesi seçmeleri önemlidir. Uygun ÜDY Belgesine sahip olmayan firmalar, 4925 sayılı “Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği” çerçevesinde yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Bu yazımızda ÜDY kapsamları sorusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık. ODY Belgesi ve kapsamları hakkında bilgi almak için ODY Kurs Merkezi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi alma sürecinin uzun sürdüğü düşünülmektedir. Ancak sanılanın aksine ÜDY Belgesi 1 Ayda alınan bir Mesleki Yeterlilik Belgesi türüdür. Her yıl güncellenen ÜDY Belgesi Fiyatları ile ilgili de 2024 ÜDY Belgesi Fiyatları yazımızı inceleyerek geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
ÜDY4 Belgesi Kapsamı, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi haricinde Eğitim Kurumlarımız ODY Belgesi vermeye de yetkili ve Türkiye’de en çok tercih edilen eğitim kurumlarından bir tanesidir. ÜDY Kurs Merkezi sitemizden edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak ODY Belgesi hakkında edinmek istediğiniz bilgiler ve talepleriniz için ODY Kurs Merkezi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın