2024 ÜDY Çeşitleri Nelerdir?

ÜDY Çeşitleri Nelerdir?

ÜDY çeşitleri hakkında merak edilen sorulardan birkaç tanesi; ÜDY çeşitleri nelerdir ve ÜDY çeşitlerinin türleri nedir olmuştur. Bu yazımızda ÜDY Çeşitleri Nelerdir buna değineceğiz. ÜDY Belgesi yapılan faaliyete göre değişkenlik gösterir. Bir firma yolcu taşımacılığı faaliyetini gösteriyorsa ÜDY 2 BelgesiUluslararası yolcu taşımacılığı faaliyeti yapıyorsa ÜDY 1 Belgesi, yük, kargo veya eşya taşımacılığı faaliyeti yürütüyor ise ÜDY 4 Belgesi, Uluslararası yük, kargo veya eşya taşımacılığı faaliyeti yapıyorsa ÜDY 3 Belgesi almak zorundadır.

ÜDY Çeşitleri Nelerdir
ÜDY Çeşitleri Nelerdir

ÜDY Çeşitleri Nelerdir?

ÜDY Çeşitleri Nelerdir sorusunun daha detaylı şekilde anlayabilmeniz için ÜDY 1 Belgesi, ÜDY 2 Belgesi, ÜDY 3 Belgesi ve ÜDY 4 Belgesini tanıyalım.

ÜDY 1 Belgesi; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı faaliyetini yürüten ve ilgili yetki belgesine sahip olan firmanın Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca idari para cezası ve faaliyet yavaşlatma yaptırımına uğramamak adına almak ÜDY 1 Belgesi sahibi bir personel istihdam etmek zorundadır.

ÜDY 2 Belgesi; Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı faaliyetini yürüten ve ilgili yetki belgesine sahip olan firmanın Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca idari para cezası ve faaliyet yavaşlatma yaptırımına uğramamak adına almak ÜDY 2 Belgesi sahibi bir personel istihdam etmek zorundadır.

ÜDY 3 Belgesi; Uluslararası Eşya, Yük veya Kargo Taşımacılığı faaliyetini yürüten ve ilgili yetki belgesine sahip olan firmanın Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca idari para cezası ve faaliyet yavaşlatma yaptırımına uğramamak adına almak ÜDY 3 Belgesi sahibi bir personel istihdam etmek zorundadır. 

ÜDY 4 Belgesi; Yurtiçi Eşya, Yük veya Kargo Taşımacılığı faaliyetini yürüten ve ilgili yetki belgesine sahip olan firmanın Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca idari para cezası ve faaliyet yavaşlatma yaptırımına uğramamak adına almak ÜDY 4 Belgesi sahibi bir personel istihdam etmek zorundadır.

ÜDY Belgesi ve Kapsamları

  • ÜDY 1 Belgesi, ÜDY 2 Belgesini kapsar. Yani ÜDY 1 Belgesi sahibi olan bir kişi ÜDY 2 Belgesine sahip olmuş olur.
  • ÜDY 3 Belgesi, ÜDY 4 Belgesini kapsar. Yani ÜDY 3 Belgesi sahibi olan bir kişi ÜDY 4 Belgesine sahip olmuş olur.

Aynı zamanda;

  • ÜDY 1 Belgesi; ÜDY 2 Belgesi, ODY 1 Belgesi, ODY 2 Belgesi yerine, 
  • ÜDY 2 Belgesi; ODY 2 Belgesi,
  • ÜDY 3 Belgesi; ÜDY 4 Belgesi, ODY 3 Belgesi, ODY 4 Belgesi,
  • ÜDY 4 Belgesi; ODY 4 Belgesi yerine geçmektedir.

Kurumumuz yalnızca ÜDY Çeşitleri Nelerdir sorunuza değil ODY Belgeleri nelerdir ve SRC Belgeleri nelerdir gibi benzeri sorularınıza da detaylı bir şekilde yanıt aramakta ve sizleri bilgilerimiz ile aydınlatmak için hizmet veriyoruz.

ÜDY Çeşitleri Nelerdir
ÜDY Çeşitleri Nelerdir

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?

ÜDY Çeşitleri Nelerdir sorusunu yanıtladığımız gibi; ÜDY Belgesi almak için ne yapmalıyım, ÜDY Belgesi nasıl alınır gibi merak ettiğiniz sorularınızı bu makalemizde yanıtlayacağız. 

ÜDY Belgesi almak için ilk ve en önemli gereklilik ÜDY Belgesine başvuracak kişinin en az lise mezunu olmasıdır. Lise mezunu olan herkes; silah, uyuşturucu, gümrük ve insan kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydı bulunmadığı takdirde mesleki yeterlilik belgesi olan Üst Düzey Yönetici belgesi kısaca ÜDY Belgesi almak için ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumlara başvuru yapabilir.

ÜDY Belgesinin yetkili bir kurum tarafından alınması ÜDY Belgesi sahibine ve ÜDY Belgesi sahibinin çalışmış olduğu firmaya katkıda bulunacaktır. ÜDY Belgesi vermeye yetkili olmayan kurum tarafından alınan ÜDY Belgesi; geçersiz olduğu gibi firmanın yük, eşya ve kargo veya yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin yetkili kurumlarca durdurulması, yavaşlatılması ve idari para cezası gibi yaptırımlarla karşılaşılmasına neden olacaktır.

Firmanızın yük, eşya ve kargo veya yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve maddi zarara uğramamanız için yasal yollarla alınabilecek ve geçerliliği olan ÜDY Çeşitleri Nelerdir ve ÜDY Belgesi nasıl alınır diye soruyorsanız yetkili olan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlılığı kesinleşmiş kurumlarımızdan almanızı tavsiye ederiz.

ÜDY Belgesinin geçerliliği ve firmanın taşımacılık faaliyetlerinin devamlılığı için Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye uygun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumumuz Denge Ulaştırma Hizmetlerinden yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi alabilirsiniz.

ÜDY Belgesi Almak için Aşamalar Nelerdir?

ÜDY Belgesi vermeye yetkili kurumumuz olan Denge Ulaştırma Hizmetlerine, gerekli şartların sağlanması durumunda kayıt olabilir ÜDY Belgesi almaktaki ilk adımı atmış olursunuz. Yaklaşık 7 ila 9 günlük bir süreçte profesyonel eğitmen kadromuz ÜDY Belgesi Sınavını kazanma garantili olarak hazırlamış oldukları ders içerikleri ile ÜDY Belgesi eğitimini tamamlamış olursunuz. Verilen ÜDY Belgesi eğitime devamlılık göstermek öğretilen bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayacak aynı zamanda ders içeriklerini tekrar etmek ÜDY Belgesi sınavda başarı göstermeniz de katkıda bulunacaktır.

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi alma sürecinin uzun sürdüğü düşünülmektedir. Ancak sanılanın aksine ÜDY Belgesi 1 Ayda alınan bir Mesleki Yeterlilik Belgesi türüdür. Her yıl güncellenen ÜDY Belgesi Fiyatları ile ilgili de 2024 ÜDY Belgesi Fiyatları yazımızı inceleyerek geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi haricinde Eğitim Kurumlarımız ODY Belgesi vermeye de yetkili ve Türkiye’de en çok tercih edilen eğitim kurumlarından bir tanesidir. ÜDY Kurs Merkezi sitemizden edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak ODY Belgesi hakkında edinmek istediğiniz bilgiler ve talepleriniz için ODY Kurs Merkezi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Artan belge fiyatlarından etkilenmemek ve sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 4242 numaralı telefonumuzdan yetkili personellerimiz ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın