Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? 2024

Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? 2024

ÜDY Belgeleri Nelerdir ve Kapsamları Nedir?

Sınavsız ÜDY Belgesi hakkında bilgi vermeden önce ÜDY Belgeleri ve kapsamları bakımından farklılık gösterdiği için öncelikle ÜDY Belgeleri hakkında bilgi sunalım. ÜDY 1 Belgesi, Uluslararası Yolcu Taşımacılığı belgesidir. ÜDY 1 Belgesi, ÜDY 2 Belgesini kapsamaktadır. ÜDY 2 Belgesi, Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı belgesidir. ÜDY 3 Belgesi, Uluslararası Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı belgesidir. ÜDY 3 Belgesi, ÜDY 4 Belgesini kapsamaktadır. ÜDY 4 Belgesi, Yurtiçi Eşya, Yük ve Kargo Taşımacılığı belgesidir.

Sınavsız ÜDY Belgesi

Muafiyetli ÜDY Belgesi olarak da bilinir. ÜDY Belgesine ihtiyaç duyan kişilerin ya da firma yetkililerinin en sık sorduğu soru Sınavsız ÜDY Belgesi nasıl alınır olmuştur. Sınavsız ÜDY Belgesi almak için gereken şartlar şunlardır;

25.02.2006 tarihinden önce gerekli yetki belgelerine sahip bir firmada Üst Düzey Yönetici olarak geriye dönük en az 5(beş) yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Bu şartları karşılayan herkes ÜDY Belgesi vermeye yetkili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ÜDY Kurslarına belgelerini sunarak Sınavsız ÜDY Belgesi alabilir. Yani ÜDY Belgesi Sınavından muaf olmuş olur.

Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır
Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır

Sınavsız ÜDY Belgesi Aşamaları Nelerdir?

Sınavsız ÜDY Belgesi için 25.02.2006 tarihinden önce gerekli yetki belgelerine sahip bir firmada Üst Düzey Yönetici olarak geriye dönük en az 5(beş) yıl çalışmış olması durumunda bununla ilgili olarak ÜDY Kursundan, başvuran kişinin geriye dönük SGK dökümü ve sicil gazetesinde ki yetkilerini gösteren belge istenecektir. 

Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır
Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır

Sınavsız ÜDY Belgesi almak isteyen Üst Düzey Yöneticiden istenen diğer evraklar;

  • ÜDY Belgesine başvuruda bulunan kişinin kurucu ortak, yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi veya genel müdür unvanlarından herhangi birinin görevli veya temsili yetkili kişi olduğunun belirtildiği ve adının geçtiği 25.02.2006 tarihinden önce beş yıllık döneme ait ticaret sicil gazetelerinin onaylı örneği
  • Belirtilen yıllar arasında firmada çalıştığına dair SGK dökümü
  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Diploma Fotokopisi veya Mezuniyet Belgesi veya Öğrenim Durum Belgesi (e-Devlet)
  • Sabıka Kaydı (e-Devlet)

Belgelerin ÜDY Kursuna ibrazı sonrasında kurum kayıt işlemleri ve Sınavsız ÜDY Belgesi giriş işlemleri başlatılarak başvuran kişi adına ait Sınavsız ÜDY Belgesi harcı yatırılarak çok kısa bir sürede Muafiyetli ÜDY Belgesi sahibi olmuş olur.

Bu gereksinimleri sağlamayan birisi Sınavsız ÜDY Belgesi alamayacaktır. Ancak ÜDY Belgeleri firmaların taşımacılık faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için çok büyük önem arz etmektedir. 

Sınavsız ÜDY Belgesi Alamıyorum, Ne Yapmam Gerekir?

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir ÜDY Kursuna başvuru yaparak yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. ÜDY Belgesi sınav tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Buna istinaden her ay sınav düzenlenmektedir. Böylece her ay ÜDY Belgesi almak için başvurunuzu yapabilir ve ÜDY Belgenizi en kısa sürede alabilirsiniz.

Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır
Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır

ÜDY Belgesi almak için kayıtta gerekli evraklar;

  • Ehliyet ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Diploma Fotokopisi ya da Mezuniyet Belgesi veya Öğrenim Durum Belgesi (e-Devletten alınabilir)
  • İki adet Biyometrik Fotoğraf
  • Sabıka Kaydı(e-Devletten alınabilir)

Unutulmamalıdır ki 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu ve Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında uyuşturucu, silah, gümrük ve insan kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı ceza almamış olmaları ve en az Lise mezunu olmaları gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren her kişi talep ettiği ve firmasında olması gereken ÜDY Belgesine başvuruda bulunabilmektedir.

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesini nereden almalısınız buna değinelim. ÜDY Belgesi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, ÜDY Belgesi vermeye yetkili ÜDY Kurslarından alınmalıdır. Düşünülenin aksine ÜDY Belgesi almak uzun süre gerekmez. Yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. Her sınav döneminde yenilenen ders materyallerimiz ve profesyonel eğitmenlerimiz sayesinde sizler de 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumumuz dışında ODY Belgesi vermeye de yetkili olan kurumlarımız sayesinde Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumlardan olarak ODY Belgeleri konusunda da kursiyerlerimize kaliteli eğitim ve hizmet sunuyoruz. ÜDY Kurs Merkezi sitemize yöneltilen soruları cevaplıyor ve sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. ODY Belgesi hakkındaki sorularınızı sorabileceğiniz ve ODY Belgesi hakkında bilgi edinebileceğiniz ODY Kurs Merkezi internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Zamlardan etkilenmemek ve sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 42 42 numaralı telefonumuzdan danışmanlarımız ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın