ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler? 2024

ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler? 2024

ÜDY Belgesi alma süreci nasıldır ve neler yapılması gereklidir bahsetmeden önce ÜDY Belgeleri nelerdir kısaca aktaralım. ÜDY Belgesi, yolcu taşımacılığı ve yük, eşya veya kargo taşımacılığı yapan ilgili yetki belgesi sahibi şirketlerin taşımacılık faaliyetlerini sürdürebilmek için istihdam etmesi gereken Üst Düzey Yöneticilerinin almak zorunda oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

ÜDY Belgeleri Türleri

Yolcu Taşımacılığı yapan şirketlerin; 

  • ÜDY 1 Belgesi; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı için kullanılan Mesleki Yeterlilik Belgesidir.
  • ÜDY 2 Belgesi; Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı için kullanılan Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

belgelerinden, şirketin yaptığı taşıma faaliyetinin hangi bölgeye ve sahip olduğu yetki belgesinin türüne göre en az birine sahip orta düzey yönetici istihdam etmek zorundadır. Gereken ÜDY Belgesine sahip olmayan şirketin taşımacılık faaliyetleri aksayacak ve idari para cezası yaptırımına maruz kalacaktır.

Yük, Eşya veya Kargo taşımacılığı yapan şirketlerin;

  • ÜDY 3 Belgesi; Uluslararası Eşya, Kargo ve Yük Taşımacılığı için kullanılan Mesleki Yeterlilik Belgesidir.
  • ÜDY 4 Belgesi; Yurtiçi Eşya, Kargo ve Yük Taşımacılığı için kullanılan Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

belgelerinden, şirketin yaptığı taşıma faaliyetinin hangi bölgeye ve sahip olduğu yetki belgesinin türüne göre en az birine sahip üst düzey yönetici istihdam etmek zorundadır. Gereken ÜDY Belgesine sahip olmayan şirketin taşımacılık faaliyetleri aksayacak ve idari para cezası yaptırımına maruz kalacaktır.

ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler
ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler

ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler?

İhtiyaç duyulan veya istenilen ÜDY Belgesi belirlendikten sonra ÜDY Belgesi alma süreci ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye yetkili kurumlara müracaat etmek gerekmektedir. 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu uyarınca herhangi bir “uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları” ve ayrıca başvuracak kişinin en az Lise mezunu olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan herkes ÜDY Belgesi için başvurabilir. 

ÜDY Belgesi alacak Üst Düzey Yöneticilerden istenilen evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf
  • Diploma Fotokopisi veya Mezuniyet Belgesi veya Öğrenim Durum Belgesi (e-Devlet)
  • Sabıka Kaydı (e-Devlet)

listedeki evrakları ÜDY Kursuna kayıt aşamasında vererek ÜDY Belgesi için kaydınız oluşturabilirsiniz.

ÜDY Belgesi alma süreci eğitim aşaması ile devam eder. Kursiyerler ÜDY Sınavına Milli Eğitim Bakanlığına uygun güncel içerikler ve destekleyici materyallerle uzman eğitmenler aracılığı ile ders görerek, ÜDY sınavına hazırlanırlar. Kursiyerlerin ÜDY Derslerine katılmaları, verilen materyallerin ve dersleri tekrar etmeleri ÜDY sınavında başarılı olmalarına katkıda bulunacaktır.

ÜDY Belgesi Alma Süreci; ÜDY Belgesi Sınavı

ÜDY Belgesi sınavı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumun bulunduğu ilçedeki okullarda yapılmaktadır. Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu sınav takvimine göre her ay ÜDY Belgesi sınavı yapılmaktadır. ÜDY Belgesi Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Her doğru 2,5 puan olarak değerlendirilir ve yanlışlar doğruları götürmez. Tüm soruları işaretlemek kursiyerin faydasına olacaktır. 100 puan üzerinden 70 puan ve üzeri alan kursiyer ÜDY Belgesi alma süreci aşamasını tamamlayarak ÜDY Belgesi almaya hak kazanır.

ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler
ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi Alma Süreci sorusunu açıkladığımıza göre ÜDY Belgesini nereden almalısınız buna değinelim. ÜDY Belgesi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, ÜDY Belgesi vermeye yetkili ÜDY Kurslarından alınmalıdır. Düşünülenin aksine ÜDY Belgesi almak uzun süre gerekmez. Yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. Her sınav döneminde yenilenen ders materyallerimiz ve profesyonel eğitmenlerimiz sayesinde sizler de 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
ÜDY Belgesi Alma Süreci Nasıl İşler, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumumuz dışında ODY Belgesi vermeye de yetkili olan kurumlarımız sayesinde Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumlardan olarak ODY Belgeleri konusunda da kursiyerlerimize kaliteli eğitim ve hizmet sunuyoruz. ÜDY Kurs Merkezi sitemize yöneltilen soruları cevaplıyor ve sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. ODY Belgesi hakkındaki sorularınızı sorabileceğiniz ve ODY Belgesi hakkında bilgi edinebileceğiniz ODY Kurs Merkezi internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Zamlardan etkilenmemek ve sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 42 42 numaralı telefonumuzdan danışmanlarımız ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın