ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler Nedir? 2024

ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler Nedir?

ÜDY Sınavını geçenlerin yapması gereken işlemler nedir sorusu en sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi olmuştur. ÜDY Sınavından geçerli notu alarak başarı sağlayan kursiyerlerin ÜDY Belgelerinin onaylanabilmesi, Ulaştırma Bakanlığı sisteminde görünebilmesi ve Kamu Kurumlarının denetimlerinde sıkıntı yaşamaması ve cezai yaptırımlara maruz kalmaması için ÜDY Belgesi sahibinin ÜDY Belgesi harç ücretini yatırması gerekmektedir.

ÜDY Sınavında Başarılı Olduğumu Nasıl Öğreneceğim?

ÜDY sınavında başarılı olduğunuzu kayıt olduğunuz ÜDY Kursunun ÜDY Sınavı sonuçlarına erişmesinin ardından tarafınıza göndereceği SMS ile öğrenebilirsiniz. ÜDY Sınavını geçenlerin yapması gereken işlemler, e-devlet üzerinden belgelerini kontrol ederek ÜDY Belgesinin henüz onaylanmadığını göreceklerdir. Bunun ardından ÜDY Belgesi Harç ücretini yatırarak ÜDY Belgesini onaylatabilirler.

ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler
ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler

ÜDY Belgesi Harç Ücreti Ne Kadar?

2024 yılı ÜDY Belgesi Harç ücreti 147 TL’dir. ÜDY sınavından geçenlerin yapması gereken işlemlerin başında bu ücret vardır. Bu ücretin yatırılması en önemli faktördür.

ÜDY Belgesi Harç Ücreti Nasıl Yatırılır?

ÜDY Sınavını geçenlerin yapması gereken işlemler konusunda genellikle yöneltilen sorudur. ÜDY Belgesi Harç ücreti Halkbank ve Vakıfbank ATM aracılığı ile ya da Halkbank ve Vakıfbank mobil bankacılığı aracılığı ile yatırılabilmektedir. Bu konuda kayıtlı olduğunuz ÜDY Kursundan ya da ÜDY Kurs Merkezimizden yardım alabilirsiniz. Detaylı içerikler sitemizde mevcuttur.

ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler; Harç Ücreti Yatırma Aşamaları

ATM Aracılığı ile ÜDY Belgesi harç ücretini yatırmak isteyenler aşağıdaki yolları izleyerek işlemi yapabilirler.

 • Kartsız İşlemler seçeneğine tıklayın.
 • Fatura ve Ödemeler seçeneğine tıklayın.
 • Eğitim Ödemeleri seçeneğine tıklayın.
 • Üniversite Harç Ödemeleri seçeneğine tıklayın.
 • İl Plaka Kodu tuşlayın. Belgenizi hangi ilden aldıysanız o ilin plaka kodunu tuşlamalısınız. (Örneğin; Tuzla Denge Ulaştırma Hizmetleri Kursu adayı iseniz kursumuzun bağlı olduğu il olan İstanbul plakası olan 34 tuşlayın.)
 • Karayolu SRC seçeneğine tıklayın. SRC – ODY Belgesi – ÜDY Belgesi bir başlık altında toplanmıştır. (Genellikle 2.sayfada yer alacaktır.) 
 • TC Kimlik Numaranızı tuşlayın.
 • Ad-Soyad Borç Bilgisi Görüntüle seçeneğine basarak belgenizi seçin.
 • Son olarak Para yatır kısmından ödemenizi gerçekleştirerek makbuzunuzu alabilirsiniz.

Mobil Bankacılık yöntemi ile ÜDY Belgesi harç ücretini yatırmak isteyenler aşağıdaki yolları izleyerek işlemi yapabilirler.

 • Mobil bankacılık sitemine giriş yapın. (Vakıfbank veya Halkbank)
 • Ödemeler/Vergi seçeneğine tıklayın.
 • Fatura ve Kurum Ödemeleri seçeneğine tıklayın.
 • Eğitim Ödemeleri seçeneğine tıklayın.
 • Arama butonuna ÜDY yazdığınız zaman karşınıza çıkacak olan KARAYOL SRC-ODY-ÜDY seçeneğini seçin.
 • TC Kimlik No kısmına Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı tuşlayın.
 • Devam seçeneğine basarak ödeme kısmına geçin.
 • Ödemenizi yapın.
ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler
ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler

ÜDY Belgesi Kartı Var mı?

ÜDY Sınavını geçenlerin yapması gereken işlemler konusunda yöneltilen diğer bir soruda ÜDY Belgesinin fiziki ortamda bir kartının olup olmadığıdır. ÜDY Belgesinin fiziki bir kartı bulunmamaktadır. Ancak ÜDY sınavından geçenlerin yapması gereken işlemlerden biri harç ücreti yatırdıktan sonra ÜDY Belgesinin e-devlet üzerinde onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmeleridir. Bu durumda ÜDY Belgesi sahipleri ÜDY Belgelerinin barkodlu bir çıktısını alarak ÜDY Belgesini fiziki ortama taşıyabilir ve evraklarının arasına ekleyebilirler.

ÜDY Belgesi Sınavını Kazanamadım Ne Yapacağım?

ÜDY Sınavını geçenlerin yapması gereken işlemlere değindik simdi de ÜDY Belgesi Sınavını kazanamayanların ne yapması gerektiğine kısaca değinelim. Unutulmamalıdır ki her adayın 4 adet sınava girme hakları bulunmaktadır. İlk sınavında başarı elde edemeyen adaylar diğer 3 adet ÜDY Belgesi sınavına giriş yapabilirler. Ancak her sınav için ÜDY Kursuna yatırmak zorunda oldukları ÜDY Belgesi Sınav harç ücreti bulunmaktadır. Bu ücreti yatıran herkes diğer haklarını kullanarak ÜDY Sınavına girmeye hak kazanır.

ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler
ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler

ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler Nedir? sorusuna cevap verdiğimize göre ÜDY Belgenizi nereden alabilirsiniz bu konuda yardımcı olalım. Genellikle ÜDY Belgesi ihtiyacı olan kişiler veya firmalar ÜDY Belgesi almak için sürecin çok uzun olduğunu ve bu sürece zaman ayırmanın onlar için büyük kayıp olduğunu söyler. Ancak tüm bu düşüncelerin aksine ÜDY Belgesi almak için uzun süre gerekmez. Gerekli belgeler ile yetkili ÜDY Belgesi Kursuna başvurarak yaklaşık 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz. Her sınav döneminde yenilenen ders materyallerimiz ve profesyonel eğitmenlerimiz sayesinde sizler de 1 Ayda ÜDY Belgesi sahibi olabilirsiniz.

Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın
ÜDY Sınavını Geçenlerin Yapması Gereken İşlemler Nedir?, Zam Gelmeden 1 Ayda ÜDY Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi vermeye yetkili olan kurumumuz ÜDY Belgesinin yanı sıra ODY Belgesi vermeye yetkilidir. Kurumlarımız Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlıdır. Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumları arasında yer alan kurumlarımız ile 1 ayda ÜDY Belgesi ve 1 ayda ODY Belgesi alabilirsiniz.

ÜDY Kurs Merkezi sitemize yöneltilen soruları cevaplıyor ve sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. ODY Belgesi hakkındaki sorularınızı sorabileceğiniz ve ODY Belgesi hakkında bilgi edinebileceğiniz ODY Kurs Merkezi internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Sınırlı sayıda kontenjan avantajını kaçırmamak için +90 549 493 42 42 numaralı telefonumuzdan danışmanlarımız ile görüşebilir ve ÜDY Belgesi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın